НПл 63/6,3 Насоси пластинчасті типу НПЛ призначені для застосування в гідроприводах металорізальних верстатів та інших машин
Насоси пластинчасті типу НПл призначені для застосування в гідроприводах металорізальних верстатів та інших машин, де необхідний тиск до 16 МПа (160 кгс/см2) і нерегульований за величиною потік робочої рідини з постійним тиском. Насоси мають тиск до 6,3 МПа (63 кгс/см2).
Насоси пластинчасті передбачені для роботи на чистих мінеральних оливах із кінетичною в'язкістю 25.213 мм2/с (сСт) на тиску до 16 МПа (160 кг/см2) і 20.400 мм2/с (сСт) на тиску до 6,3 МПа (63 кгс/см2). Робоча температура використовуваної в насосах олії може коливатися в інтервалі температур від -10 до +60 °C.
Рекомендовані для застосування в насосах пластинчастих (типу НПл) олії таких марок: ІГП-38 (ТУ 38.101413-78), ВНІНП-403 (ГОСТ 16728-78).
Також робочі рідини мають мати чистоту не грубіше за 12 класу, відповідно до ГОСТ 17216-71 і номінальної тонкості фільтрації 25 мкм. Однак, для забезпечення більшої надійності за малої в'язкості та великого навантаження рекомендується тонкість фільтрації 10 мкм.
Пластинчасті насоси виготовляються в правому виконанні — правий напрямок обертання вала (якщо дивитися збоку приводу, то в напрямку годинникової стрілки). Також, можливо, виготовлення насоса з лівим виготовленням (найчастіше це треба обговорювати з виробниками заздалегідь). Напрямок обертання можна подивитися на металевій табличці, поруч із валом. Іноді стрілка, що вказує напрямок обертання, промаркована фарбою або рельєфно відлита на корпусі.
Принцип роботи пластинчастого насоса
У корпусі однопотокового пластинчастого насоса 1 і кришці 2 встановлений робочий комплект, що складається зі статора 3, ротора 4, пластини 5, диска з шийкою 6, диск плоского 7. Вал 8 вільно обертається в підшипнику кочення 9. У кришці пластинчастого насоса розміщений всмоктувальний отвір Б, у корпусі — нагнітальний В. У разі двопотокового насоса НПл, у корпусних деталях встановлені робочі комплекти однопотокових пластинчастих насосів. Також двопотоковий насос має загальний всмоктувальний отвір, а нагнітання відбувається двома незалежними потоками. В іншому принцип дії насосів однаковий:
під час обертання вала пластини переміщаються в пазах ротора відповідно до профілів внутрішньої поверхні статора.
камера Г (між пластинами, статором і ротором) під час з'єднання з каналами всмоктування збільшує свій об'єм і заповн